Wellington a LOTR

Pivo stáčené po litrech
Minipivovar The Garage Project

Wellington, hlavní město, potřetí! Tentokrát za nádherného slunečného počasí a konečně do centra. Návštěvu jsme zdárně zahájili v malém pivovaru, kde mají spousty speciálů a pivo se zde kupuje na litry, jako na benzínové pumpě.

Wellingtonský street art – fontána co náhodně šplýchá na kolemjdoucí
A místní desítky druhů žraloků

Chtěli jsme si projít stezku po městských sochách a podívat se na kolonádu. Protože mě ještě dost bolelo koleno ze surfování, rozhodli jsme se svézt koloběžkou, aspoň při hledání soch. Teda já jela, Ondra cupital vedle mě. 😜

Socha Solace in the wind
Nejstarší doposud funkční jeřáb na lodi

Na kolonádě jsme se trochu občerstvili, poseděli u kafíčka, prošmejdili postranní uličky a hlavně jsme si užívali té skvělé pohodové atmosféry – byl totiž čas oběda a celé město posedávalo na lavičkách, trávě, obrubnících, sochách a na všech možných i nemožných horizontálních plochách. Zkrátka pohodička.

Pohled na město z nábřeží

Když už jsme měli pocit, že jsme si užili dosyta hry na kavárenské povaleče, byl čas zase vyrazit dál. Ve Wellingtonu bylo hlavní sídlo štábu při natáčení Pána Prstenů, takže v okolí je spousta lokalit z natáčení. Ty městské – jako Weta workshop (studio pro výrobu rekvizit) a Hobbit’s hideout (scéna kdy se hobiti schovávají před černým jezdcem) – jsme už stihli dřív, když jsme tudy projížděli na jižák a zpátky. Teď nám tu zbývaly tři hlavní v okolí města, první jsme si zaběhli zahrát diskgolf do fajnového parku, kde jsou zahradzy Železného Pasu (Gardens of Isengard u Upper Hutt).

Už jste někdy hráli diskgolf v Železném Pasu?

Za rohem je Roklinka. K vidění toho tady ale moc není, jen dodatečně postavený oblouk, protože filmové scény byly hodně digitálně upravované, a třeba vodopád je vsazený z Fjordlandu. Co tu fyzicky stálo potkal stejný osud, jako většinu objektů z natáčení, tedy odstranění a návrat do původní podoby.

Připomínka dávných dob (od natáčení už je to skoro 20 let 😳)

Třetím, rozhodně nejlepším místem byly dramatické skály The Pinnacles, kde se Aragorn v doprovodu Gimliho a Legolase vydává na Stezky Mrtvých, vyzískat na svou stranu křivopřísežnické vojsko před bitvou o Minas Tirith. Za slunečného dne to tedy nebylo strašidelné, ale skalní útvary stojí za návštěvu, i když vás LOTR úplně nebere.

Pinnacles z vyhlídky
Vstupujeme na stezky mrtvých

„Cesta je zavřená!“

Naší poslední zastávkou v oblasti byl Aoteroa Stonehenge. To je zrcadlový obraz britského Stonehenge, přesně vypočítaný pro Jižní polokouli v životní velikosti, akorát tedy z betonu. K tomu mají moc pěknou výstavu o astronomii a o originálním Stonehenge. Velmi povedené a poučné!