Dunedin a Poloostrov Otago

Krásná velká botanická zahrada v podzimním kabátě
Kaktusssss

Naše další objevitelské cesty vedou do Dunedinu. Dunedin (čti [danídin]) je studentské a původem skotské město, živé a kulturní. Patří mezi největší zélandská města (10x větší než Queenstown), ale na konci 19.století, v době největšího rozmachu (byl to největší přístav a největší město v zemi) byl ve srovnání větší, než bylo v té době třeba San Francisco. Město vyrostlo rychle, s plánem a geometrií (centrum města tvoří octagon) a vznikla tu i nejstarší univerzita. My jsme původně plánovali pobýt jen den, dva, ale nakonec jsme se tu zdrželi 5dnů. Prolezli jsme muzea (hlavně expozice věnované Zélandu a kmenům Oceánie, podobné Náprstkovu muzeu), krásný univerzitní campus (jaké by bylo znovu studovat a co bychom si vybrali?), galerie (expozice tu obměňují á 2měsíce) i prodejní galerie umění (a shodně jsme se zamilovali do obrazu Wanaky, a jestli na něj našetříme a nikdo nám ho nevyfoukne, tak si ho jednou koupíme…). Taky jsme prošmejdili hlavní restaurační třídu, a hojně jsme se projedli thajskou kuchyní. Samozřejmě jsme museli projít i velkou botanickou zahradu i s voliérami všemožných opeřenců.

Univerzita Otago, hodinová věž
Budova nádraží, pravděpodobně nejfotografovanější stavba Nového Zélandu
Strom splněných přání
Čínská zahrada
Učím se psát čínsky 😉
Nejpříkřejší ulice na světě

I když město má několik nej (nejstarší univerzita Zélandu, nejpříkřejší ulice Světa, nejfotografovanější budova) za nás největší atrakcí města je bezesporu vila Olveston, postavená na začátku minulého století, se všemi vymoženostmi jako elektrika, kuchyňský robot nebo lednička. Patřila obchodnické rodině a v domě se i dnes bydlí. Podobných objektů, zejména takhle zachovalých, se moc ve světě nevidí, a na Zélandu, kde nejsou skoro žádné památky, je to úplná pecka.

Olveston – krásný „moderní“ dům obchodnické rodiny ze začátku 20.stol

POLOOSTROV OTAGO

Hned vedle Dunedinu je poloostrov Otago, kam jsme se vydali hlavně obdivovat wildlife. Pobřeží je rozeklané, skalnaté, občas s pískovými plážemi. Ty jsou ideální pro lachtany. Jednoho jsme ráno při procházce na pláži vzbudili. Na severním výběžku poloostrova najdete hned tři velmi vzácné ptáky – tučňáky moodrooké, ještě vzácnější tučňáky žlutooké a albatrosy královské. Abyste viděli tučňáky musíte mít buď superštěstí, nebo si zaplatit za přístup do pozorovacích tunelů či plošin. Majestátní albatrosy (rozpětí křídel mají i přes dva metry!) uvidíte za větrného dne i létat nad skalami.

Vzácný lachtan novozélandský

Albatros královský, pták s největším rozpětím křídel na světě

Zamyšlení nad dopadem člověka na přírodu

Poloostrov z našeho obýváku

Pokud vás zvířátka neberou, na poloostrově najdete i krásné zahrady a hlavně, jediný novozélandský hrad! Larnach Castle nechal v roce 1871 postavit obchodník a politik Larnach své ženě z francouzské šlechty. Hrad mu ale štěstí nepřinesl (žena mu zemřela a jeho další žena mu byla nevěrná s jeho synem, takže se starý Larnach zastřelil a pak spáchal sebevraždu i jeho syn).

Jediný hrad na Zélandu

Zahrady a kavárna hradu

Uměli si místo vybrat aneb rozhledy z věže

V širším okolí města jsme ještě stihli procházku k Tunnel beach obdivovat impozantní skálu s dírou uprostřed. Mimochodem, free campy za městem jsou většinou hned u pláže a na mnoha z nich se dá surfovat. Prostě Dunedin byl moc milé překvapení. A ještě jsme zvládli nějaké drobné úpravy na autě, prostě spokojenost.

Pláž v Brightonu

Nádherná Tunnel Beach

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s