Centrální Otago

Gibbston winery

Jak jste si možná všimli, většina našich příspěvků je členěna geograficky. Tentokrát se podíváme do centrálního Otaga. K charakterizaci oblasti by stačila tři slova – víno, ovoce a zlato. Cetrální Otago je většinou zemědělsky přetvořená náhorní plošina s kontinentálním klima – mrazivé zimy, horká suchá léta. Teploty více kolísají i během dne/noci, což je dobré pro hlavní zemědělský artikl – víno. Největší pýcha zdejších vinařství spočívá v ryzlinku a pinot noir, všude je spousta malých vinařství, které lákají k ochutnávce. A samozřejmě ovoce. Jsem si docela jistá, že tu roste vše, co se dá v mírném pásu vypěstovat – jablka, meruňky, třešně, kiwi, jahody a mnohé další. V polovině devatenáctého století tu rozkvetla spousta měst v místech naleziště zlata, zbylo po nich ale jen několik tříd či čtvrtí ve Viktoriánském stylu.

Ochutnávka vín

My jsme navštívili tuto oblast několikrát, od konce léta do pozdního podzimu (některé lokality jsou přifařené k povídání o Wanace). Poprvé ještě s Bětkou, to jsme si dopřáli ochutnávku vína a sýrů v Gibbstonu. V Gibbston Valley jsou mimo vína a cyklostezek ještě další zajímavosti – kaňon řeky Kawarau a starý lanový most. Kawarau Gorge Suspension bridge je místo, kde se poprvé začalo skákat novodobé bungee – a skáče se tam ve jménu zakladatele A.J. Hacketta dodnes. Je to stále veliké lákadlo pro adrenalinové fandy (nebo se můžete jen podívat, jak skáče někdo jiný, denně tu bungee vyzkouší desítky lidí). Hned za rohem proti proudu řeky se natáčela scéna z Pána prstenů – když Společenstvo pluje z Lórienu a v údivu obdivuje sochy králů na hranici Gondoru. Sochy tu bohužel nenajdete, ale i tak je kaňon dost impozantní sám o sobě.

Uaááááá
Kaňon řeky Kawarau

Nekorunované hlavní město oblasti se jmenuje Cromwell. Zde je k vidění celá historická čtvrť, tedy spíše skanzen. Jedná se o budovy zachráněné před zatopením při stavbě přehrady. Dnes tu najdete kavárny, obchůdky, galerie a drobné historické expozice.

Původní budova stájí
Hlavní třída historické čtvrti
Historická část města je hned u jezera (přehrady), kvůli kterému se musely budovy přestěhovat
Budovy jsou stále v provozu, což čtvrť činí autentickou

Jak je patrno z obrázků, většinu oblasti jsme projížděli na podzim, občas pršelo, často foukalo, tak jsme si museli život občas osladit v kavárničce 🙂 když už jsme si nemohli kvůli vrtochům počasí třeba vyrazit na kolo.

Nejlepší sport je kafe a dort!
Nebo pivo teda, podle Ondry

Nebudu vás unavovat výčtem malých městeček, které jsme aspoň na skok navštívili. Zmíním jen St Bathans – maličkou osadu s 6! stálými obyvateli a zlatokopeckou minulostí, kde je tohle hezké jezero. Vzniklo zatopením dolů odpadní vodou z težby zlata. Pěkné, ne? Na procházku kolem jezera se k nám přidal i místní psík (tzv. autovenčení).

A ještě absolutní černý kůň oblasti – ospalé Naseby, kde se za zlomek ceny oproti Evropě dá zahrát curling. Je tu krásná velká hala, kde vám vše půjčí, ukážou, vysvětlí… Hráli jsme nakonec dvě hodiny, naučili se překvapivě rychle všechny tři druhy vypouštění kamenů a nakonec k našemu údivu zvolili ten technicky nejnáročnější, který předvádí na obrázku Ondra. Taky zametání cestičky jsme si vyzkoušeli, je to překvapivě fyzicky náročné (a účinné). Nakonec jsme si dali i turnaj s jinou skupinou a odehráli dva zápasy. Hlavně jsme se ale královsky pobavili a splnili si malý sen si tuhle skvělou hru vyzkoušet. Kdybyste tu náhodou projížděli, je to must have!

Nejpoužívanější a technicky nejnáročnější styl vypouštění kamenů
Hřiště na začátku hry

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s