Wanaka

Že budeme chtít chvíli zůstat ve Wanace, jsme tušili už od prvního dne, co jsme sem na Zéland přiletěli, protože o ní Bětka s Michalem (od kterých jsme kupovali autíčko) básnili. A když jsme jeli s naší Bětkou okolo, tak už jsme se zamilovali i my, a to ještě před Wanakou, hned u paty jezera Hawea. Náš pocit, že tu chceme zůstat se jen potvrdil, když jsme vylezli na Isthmus Peak, odkud jsou krásné výhledy na obě dvě ledovcová jezera – Haweu i Wanaku.

Výhled na Wanaku z Isthmus Peaku
A když vylezete na stožár, uvidíte ještě víc! 😉

No a pak jsme si dali zmrzlinu na pláži ve městě (nejlepší je pomeranč s bazalkou a k tomu hořká čokoláda, ale Ondra by se hádal, že určitě nej je mascaepone a plody lesa 🙂 ), a bylo rozhodnuto. Když jsme ještě ochutnali místní specialitu – masové páje, už jsme byli úplně chycení do sítí. Takže jsme museli sehnat práci. Ale o tom bude jiný článek 🙂

Zmrzlina z cukrárny Patagonia
Nabídka sportovního vyžití je široká 😊

Protože jsou Wanaka a Queenstown velmi oblíbené destinace, je velmi těžké a drahé tu sehnat ubytování. Takže nám nakonec nezbylo, než zůstat těch pět týdnů v kempu. Byl to ale hezký kemp, přímo na břehu jezera, s kuchyňkou, vyhřívaným posezením a bonusem v podobě krásných svítání. K tomu tyrkysový piknikový stůl, který nám neustále někdo kradl a parta podobných pohodových cestovatelů ve stejné situaci, prostě paráda. I tahle nejlevnější varianta nás ale vyšla v přepočtu dráž, než nájem našeho vyšehradského bytečku…

Kemp
„The glass is half full and the other half was delicious“
Nálada při východu slunce na pláži v kepmu

Protože jsme pracovali od půl deváté cca do šesti, moc času na objevování samotného městečka nám nezbývalo. Takže jsme se museli posnažit o našich „víkendech“ – nepracovali jsme v neděli a pondělí. Nebo po práci. Takhle jsme se vyhecovali třeba k splutí kratšího úseku řeky Clutha, která odtéká z jezera Wanaka (sice jsme měli neopreny, ale stejně nám málem zmrzly nohy, ale stejně bychom do toho šli znova).

Tentokrát i trochu peřejí a silnější proud

Po změně času jsme také občas dělali krátké vycházky ještě před prací, abychom si užili trochu sluníčka. Jedním z nejoblíbenějších a ikonických míst je Wanaka tree, menší listnatý strom, který roste ve vodě a nabízí tak zpestření výhledů na horské panorama. Kdybyste se u něj ale chtěli vyfotit, musíte buď v nezvyklou hodinu, nebo se připravte na množství převážně asijských turistů. My na to vyzráli s kajaky, to jsme měli strom jen pro sebe 🙂

Ikonický pohled na #thatwanakatree ze břehu
A takhle z kajaku
A tohle je realita- davy fotek chtivých turistů 😥

Jednou jsme se plácli přes kapsu a půjčili jsme si kola na celý den. Projeli jsme si tak širší okolí Wanaky, asi 55km okruh. Kolo už nám docela chybělo, moc jsme si to užili, všechno už bylo zlatavé, takový ten hezký začátek podzimu.

Někde tam v dálce je náš kemp
Řeka Clutha ze břehu

Mimochodem, do Wanaky je asi nejlepší zavítat právě na podzim. Je to trochu paradoxní, protože hlavní sezóna je zima (lyžařských areálů na jižní polokouli moc nenajdete, a v okolí Wanaky a Queenstownu je jich hned několik) a samozřejmě léto (turistika, vodní a adrenalinové sporty). My jsme poprvé přijeli ještě na konci léta, ale odjížděli jsme už v pokročilém podzimu, takže jsme viděli celou proměnu od koupání v jezeře po zasněžené vrcholky a barevné listí. A nejhezčí je rozhodně kombinace různobarevných stromů (evropské druhy listnatých stromů jsou obecně na zélandu spíš vzácnost) s prvním sněhem na vršcích…

Barvy podzimu
Ulice Wanaky

Pro deštivé dny pak doporučujeme Puzzling World – interaktivní výstavu hlavolamů a růných optických klamů a hříček, něco jako náš IQ Park. Unikátem je tu velké dvouúrovňové bludiště pro děti i dospělé kde nachodíte i několik kilometrů a pravděpodobně se opravdu alespoň na chvíli ztratíte. Prostě fajn!

Jak to, že nespadnou?
Víceúrovňové bludiště zabere 60-90min
Některé exponáty jsou tu fakt divné
Cilka v římských lázních? Nebo ne?

Další atrakcí je soukromé muzeum hraček a dopravních prostředků, kde jistě poznáte oblíbené hračky z dětství, ale asi vás zaskočí i úplně neznámé hračky (třeba černošské panenky jsou vážně děsivé). K tomu velká sbírka starých aut, traktorů a jiné těžké techniky, pár letadel včetně MIG21… Koho to ještě nepřesvědčilo, muzeum sousedí s pivovarem, kde můžete ochutnat několik místních ležáků nebo třeba černé pivo s kouskem kafe, doporučujeme!

Auta
A hraček, co si vzpomenete

Ale pokud bude hezky, určitě vyražte na kajaky!

Tam v dálce je třítisícovka Mt Aspiring

No a samozřejmě, nejoblíbenější trek v oblasti s legendárními výhledy 360 stupňů Roys Peak, pro které si vylezete 1200 výškových metrů. Rozhodně ale stojí za to. Ze zhora máte pocit, že vidíte desítky jezer, ale ve skutečnosti jsou jen dvě.

Stále jedno jezero!
Okolí Wanaky je prostě kouzelné
Pro tyhle výhledy se vyplatí trochu zapotit

Prostě Wanaka je krásná a nesmíte ji minout. Už teď mám chybí a to jsme ještě neodjeli…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s