Christchurch a okolí

Cestou do druhého největšího zélandského města jsme neodolali, a rozmazlili se návštěvou vinařství Pegasus s ochutnávkou asi sedmi výborných vín. K rodinnému vinařství (se sídlem ve vile podobné zámku) patřil i krásný park.

Pak už hurá do Christchurche! Protože se k nám na druhý den měla připojit Běta, nechtěli jsme navštěvovat hlavní památky, tak jsme si půjčili koloběžky a objeli si kolonádu kolem řeky Avon a rozlehlý park Hagley. Navečeřeli jsme se na trhu uspořádaném z přepravních kontejnerů a stánků. Večer jsme si vyzvedli Bětku na letišti a prvního března jsme se už mohli objevovat město naplno.

Osobitý trh mezi přepravními kontejnery
Drandíme na koloběžkách

Christchurch byl v letech 2010-11 poškozen sérií zemětřesení, které zničilo většinu starého centra ve stylu „příkladného anglického města“, několik výškových budov (nejtragičtější dopad mělo v šestipodlažní budově televize, kde zahynulo 115 z celkového počtu 185 mrtvých), železnice, mosty, přístav a jedno předměstí bylo zatopeno bahnem. Ale Christchurch se nevzdal, spíše využívá tragédii k modernizaci. Celé město je velmi živé, někde se něco staví, jinde bourá, mnoho budov je ještě zpevněno lešením a čeká na konečný verdikt. Celkový nádech města nám připadal dost moderní a poněkud hipsterský, jestli se to dá použít k označení města. 🙂

Navštívili jsme klasické turistické highlighty – polorozbořenou katedrálu, muzea, botanickou zahradu, vlastně celé centrum. Ulovili jsme něco pouliční stravy a Bětka s Ondrou si dali pivo v ultrahipsterské zahrádce. K tomu sluníčko, trocha nakupování, prostě fajn městský den.

Katedrála, symbol města, přišla o hlavní věž
Ale možná se dočká nákladné rekonstrukce
Místo ní byla narychlo vybudovaná tato „lepenková katedrála“
Transitional cathedral a lepenkové roury tvořící střechu
Central art gallery vypovídá o tom, jak město vypadalo dříve
Christchurch art gallery vypráví příběhy zélandského umění
Canterbury museum má hezké expozice o místní historii a kultuře
Všude ve městě jsou graffiti
Už jste se setkali s Gandalfem? Teda vlastně s dvěma najednou?
Promenáda a místní gondoly na řece Avon

Další na programu byl Banksův poloostrov hned pod ChCh, což je rozeklaný, původně sopečnou činností vzniklý poloostrov s kopečky, zátokami, výhledy a městečkem Akaroa, které připomíná francouzskou riviéru. Tady jsme vytáhli kajaky, protože začíná být chladněji a s Bětkou teď chvíli spíš nebude, kde je zase vytáhnout.

Výhledy z ptačí perspektivy

Pohledy od vody v městečku Akaroa

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s