Westcoast

Západní pobřeží je divoká, drsná, nejřídčeji osídlená oblast Zélandu. Hodně tu prší, fouká a pokud zrovna nenaplníte předpoklad A ani B, je tu spousta sandflies. Proto jsme byli vážně nadšení, že jsme stihli navštívit plánovanou střední část téměř bez kapky deště, se sluníčkem a s mírným nebo silnějším větrem, který nám držel ty černý bestie od těla. Na mnoha místech regionu se v 19. století těžilo zlato a později uhlí a křemen a když zlatá horečka opadla, zanechala za sebou opuštěná „města duchů“.

Nejdřív jsme se trochu plácli přes kapsu a zaplatili jsme si vstup na nejdelší lanový most na Zélandu a zipline nad kaňonem řeky Buller. Z mostu je krásný výhled a taky jsme trochu děsili jiné turisty, když jsme se snažili most rozhýbat 😁 Za mostem je malá rezervace, kde jsou k vidění pozůstatky strojů z období těžby a velká (asi 4m hluboká a 2m široká) trhlina po zemětřesení ve čtyřicátých letech. Až na konci rezervace je moc pěkný vodopád. Zpět jsme se nad řekou proletěli na lanové houpačce, celkem mírný adrenalin.

Zapnout se do postroje a jedem!
A jedééém!
Stroje se po vychladnutí zlaté horečky už nikomu uklízet nechtělo
Kaňon řeky Buller
Pravidlo č.1: Kafíčko je potřeba vychutnat na nějakém hezkém místě

Pak jsme pokračovali do Westportu, jednoho z mála větších měst na západním pobřeží, kde jsme si udělali krátkou procházku a pak jsme museli změnit plány, protože vlny! Takže hurá do neoprénu a na surf! Když už nám byla zima, tak jsme se šli projít na krásnou stezku podél rozeklaného pobřeží na Cape Fouldwind (aneb Mys zlomyslného větru, což bylo jedno z prvních míst, kde přistáli Evropani – a asi se jim moc nelíbilo…)

Přístav ve Westportu
Vlny jak z učebnice a slunečná obloha, na surf a jedem!
Pobřeží radost pohledět

V oblasti řeky Fox jsme se vydali na průzkum jeskyní a moc se nám to líbilo. Akorát jsme srabi a lezli jsme jen tam, kde bylo sucho, ale i tak jsme viděli spousty krápníkové výzdoby.

Fox River Cave
Další ukázka toho, co umí moře vyhlodat do skal

Jednou z perel středního úseku West Coast je bezpochyby Punakaiki a její Pancake Rocks – vápencové skály, které nepravidelně horizontálně zvětrávají, takže vytváří dojem na sebe naskládaných palačinek. K tomu moře neustále na skály doráží a silné vlny se prodírají puklinami, takže se časem vytvořil třeba celý dutý “ bazén“ uprostřed masivu skal nebo se voda prodere nějakou úzkou škvírou a cáká vysoko nad hladinu moře.

Pancakes rocks
Voda stříká vysoko, duha a jednorožci!
Palačinky

Jen jet podél pobeží a kochat se různými skalami a útesy by nám asi ke spokojenosti stačilo, ale nechtěli jsme se ochudit ani o historické těžařské relikty. Navštívili jsme proto starou cihelnu v Greymouth, zlotakopecké doly ve Woods creek a jedno z nejznámějších měst duchů – Waiutu, kde si příroda bere zpět, co jí lidé vzali. Celkově jsme každý den udělali asi tři krarší procházky, takže to tu ani nebudu rozepisovat.

Woods creek
Most k nejstarším dolům
Opuštěné město Waiuta
Jedna z vycházek k vyhlídce Elizabeth point
A nesmíme zapomenout na ikonické západy slunce!
Coal creek waterfall

Naše cesta do Christchurche vedla přes malebný průsmyk Lewis pass, kde jsme spíš jen vyhlédli z auta, protože už nám nezbyl čas. Ale přespali jsme přímo v průsmyku a dali jsme si večeři s vyhlídkou 🙂

Příroda je všude, momentálně nám krade večeři
Večeře s výhledy

Poslední zastávkou pak bylo nejvýznamnější zélandské lázeňské městečko Hanmer Springs, kde jsme si připomněli krásu domova ve velikém lesoparku, prošli se k vodopádu a naložili se na pár hodin do termálních lázní.

vodopády, silná stránka Zélandu
Termální lázně

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s